Skip to content
Ayarlar
narrow wide auto Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
Konumunuz
ERCP Hazırlık PDF Yazdır e-Posta

               Hastanın Hazırlanması         

         Klinik  muayene ve hasta yakınmalarının değerlendirilmesi son derece önemlidir. Yakınmaların ne zaman başladığı, klinik seyri araştırıldıktan sonra; laboratuar incelemesi  ve işlem öncesi safra yollarını değerlendiren görüntüleme tetkikleri yapılmalıdır. 

      

        Anamnez                    

      

       -Ağrı var mı ? Ağrının klinik seyri        

       -Akut pankretit atağı? sıklığı        

       -Ateş-titreme ve sarılık bulguları kolanjit atağında olur        

       -Kaşıntı uzun süreli safra yolu tıkanıklığında ön plandadır        

       -Ağrı ile başlayan sarılık safra kanalı taşlarında görülür        

       -Ağrısız sarılık ön planda bu bölge kanserlerini düşündürmelidir        

       -İdrar renginde koyulaşma, safra yolu tıkanıklıklarında oluşur        

       -Dışkı renginde açılma-beyazlaşma(camcı macunu gibi) safra kanallarının tam tıkanıklığında oluşur        

       -Hasta safra kesesi ve karaciğer kisti operasyonu geçirmişse ; operasyonun ne zaman yapıldığı ,drenden safra gelip gelmediği ve günlük miktarı öğrenilmelidir        

       -Geçirilmiş mide operasyonu ve şekli        

       -Dışkıda kan ve dışkı renginin açılıp kapanması papilla etrafı tümörlerinde görülür         

       -Kilo kaybı ve iştahsızlık; safra yolu ve pankreas kanserlerini akla getirmelidir        

       - Daha önce ERCP yapılmışsa nedeni ve raporları incelenmelidir        

       -Ayrıca hastanın başka hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve alerjik durumu, kardiopulmoner kapasitesi, diabeti mutlaka bilinmeli gerekiyorsa işlem öncesi konsültasyonları yapılmalıdır. 

 

Fizik Muayene         

      

         Tuşe rektalde gaita renginin açılması,cilt-mukoza ve skleralarda sararma ve kaşıntı izleri safra kanalı tıkanıklıklarının en önemli fizik muyene bulgularıdır.        

        Sağ üst kadranda safra kesesinin palpe edilmesi (hidrops)  koledok alt kısım tıkanıklıklarında karşımıza çıkar  

 

Laboratuar incelemesi         

 

       -KFTs yükselme; bu artış özellikle ALT de daha belirgin olup normalin 2-3 katından  10 kata kadar artış akut dönemde meydana gelebilir. 1000 in üzerinde olan hızlı yükselmelerde karaciğer içi enfeksiyöz olaylar düşünülmelidir.        

      -AF ve GGT artışı uzun süreli hastalıklarda daha belirgindir.        

      -Total ve direkt bilirubin artışının 10 mg ın üzerinde olması hasta hikayesi de destekliyorsa büyük bir olasılıkla bu bölge kanserlerini düşündürmelidir        

      -Amilaz, lipaz yüksekliği veya geçmişte böyle bir atağın yaşanmış olması akut pankreatit olayını düşündürmelidir.        

      -Ateş ve lökositoz ve sarılığın birlikte olması kolanjit atağını akla getirmelidir.        

      -Bu bölge tümörlerinde ve kolanjit ataklarında CA 19-9 tümör belirgeçinin yüksek olması anlamlıdır. Kolanjit olgularında ercp ile semptomlar gerilerken CA 19-9 da düşme meydana gelmesine karşın tümör olgularında genelde CA 19-9 seviyesi 1000 in üzerindedir işlem sonrası genelde düşme meydana gelmez. CA 19-9 un normal olması kesinlikle tümör ve/veya kolanjit atağını ortadan kaldırmaz.  

 

 

  ERCP için gerekli testler         

     Hastanın işlem öncesinde kan sayımı tayini, karaciğer fonksiyon testleri  ve koagulasyon profili değerlendirilmelidir.         

    ERCP ile hasta-hasta ve hasta-hekim arasında kontaminasyon olabileceği için mutlaka işlem öncesi hepatit testleri ve  HIV bakılmalıdır.         

    Pıhtılaşma bozukluğu mevcutsa IV  K vitamini tedavisi veya taze donmuş plazma verilmelidir. Hastanın mümkünse 5 gün önce aspirin, steroid olmayan antienflamauar ve antikoagulan alımını kesmesi sağlanmalıdır. Sürekli antikoagulan alması gereken hastalarda düşük molekül ağırlıklı heparine geçilmelidir.           

 

   Görüntüleme Yöntemleri  

 

      USG : Ultrasonografiyle safra kanalı patolojilerini ortaya koymak safra kesesi taşlarında olduğu gibi her zaman kolay olmayabilir.  Özellikle safra kanalı patolojinde USG doğruluğunun %30-90 arasında  değiştiği bildirilmektedir. Bu da USG yi yapan kişinin deneyiminine büyük ölçü de bağlıdır. 

     Kontrastlı BT ve MR:  Bu bölge hastalıklarının daha çok kitlesel lezyonlarının tanısında etkili yöntemlerdir. Koledok taşlarının tanısında etkili ve güvenilir bir yöntem değildirler. Kontrastlı BT  pankreatit tanı ve takibinde son derece önemli bir inceleme aracıdır. Post ERCP pankreatitlerin  takibinde de kullanılmaktadırlar. 

     Multi slice BT ve BT anjiografi:  Özellikle tümöral lezyonların rezektablitesini değerlendirmede kullanılan bir yöntemdir. 

     MR Kolanjiografi: ERCP öncesi günümüzde bu bölge patolojilerini en iyi ortaya koyan görüntüleme yöntemidir. Ayrıca ERCP yapan hekime işlem öncesi olası riskler açısından bilgi verir.         MRCP ile %90 oranında koledok taşlarının tanısını koymak mümkündür. Ancak küçük taşları gösterme de çok başarılı değildir. Bu durumda laboratuar incelemesi yardımıyla cerrahın ve cerrahi endoskopistin değerlendirmesi önemlidir.         MRCP ile koledok sonlanış şeklini, koledok genişlemelerini, darlığın yerini, taş büyüklüğü ve sayısını, koledoğun pankreatik kanal  ile ilişkisini değerlendirmek mümkün olabilmektedir. 

      EUS: Endoskopik ultrasonografi  periampuller bölgeye yakın taş ve kitlerin tanısında çok önemlidir. Koledok alt uca yakın taşların tanısında %90 başarısı mevcuttur.  Pankreatik kistlerin drenajında ve kitlelerin biyopsisi için de kullanılabilmektedir. EUS  ancak ciddi deneyim, teknik donanım gerektirmektedir. MRCP nin yetersiz olduğu şüpheli vakalarda kullanılabilmektedir. 

Açlık Süresi         

Genellikle mide boşalımı problemi olmayan hastalarda 6-8 saat süreli açlık  yeterlidir. İdeali bir akşam önce yenen hafif bir yemekten sonra  gece yarısına kadar sıvı gıda alımı ve ertesi sabah aç karna işlemin yapılmasıdır.         Mide boşalım zorluğu olan ve kusma yakınması olan hastalarda işlem öncesi gastroskopik değerlendirme gereklidir. Pilor kanalı darlığında gerekirse işlem öncesi veya aynı zamanda pilorik dilatasyon yapılmalıdır. 

 

 

Anketler

Sitemiz ERCP Hakkında Yeterli Bilgi veriyor mu?
 

Anket

Ercp nedir?
 

Ziyaretçi Sayıcı

mod_vvisit_counterBugün77
mod_vvisit_counterDün128
mod_vvisit_counterBu Hafta77
mod_vvisit_counterBu Ay205
mod_vvisit_counterToplam166158

Ana Menü

Ercp
Gastroskopi
Kolonoskopi
Hastalıklar & Cerrahi Endoskopi Sözlüğü
Olgular
Obezite
Eğitim VCD'leri
Endoskopi görüntüleri
Basında Ercpmed